Błonnik  cz.I

Czym jest błonnik

Błonnik pokarmowy (ang. dietary fibre), zwany inaczej włóknem pokarmowym, to grupa związków składających się na elementy, które budują rośliny. Dla bardziej dociekliwych – błonnik to mieszanina związków polisacharydowych (celuloza, hemiceluloza, pektyny, gumy, śluzy) i niepolisacharydowych (ligniny), wchodzących w skład ścian komórkowych roślin. Rozróżniamy błonnik nierozpuszczalny w wodzie – czyli celulozę, hemicelulozę, ligninę oraz błonnik rozpuszczalny – pektyny, gumy i śluzy.

 

Jak działa błonnik

JAMA USTNA – produkty zawierające błonnik zmuszają nas do dłuższego żucia pokarmu (prawdopodobnie trudno byłoby połknąć np. niepogryzioną, surową marchewkę). Dzięki temu wydzielamy więcej śliny – jedzenie jest lepiej rozdrobnione i zwilżone, co ułatwia dalsze trawienie.

ŻOŁĄDEK – jedną z ważniejszych cech błonnika jest chłonięcie wody, przez co znacznie zwiększa swoją objętość – niektóre źródła podają, że nawet dziesięciokrotnie. Jakie ma to dla nas znaczenie? Chłonąc wodę, błonnik wypełnia żołądek. W ten sposób zmniejsza uczucie głodu i syci na dłużej, w porównaniu z jedzeniem pozbawionym błonnika, co jest szczególnie ważne dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

JELITA – przechodząc przez jelita, błonnik cały czas chłonie wodę. Masy kałowe zwiększają swą objętość, rozrzedzają się, co w efekcie ułatwia wypróżnianie. Dodatkowo, przemieszczając się przez jelita błonnik pobudza ich ścianki, co w efekcie – wyzwala tzw. ruchy perystaltyczne (robaczkowe), dzięki którym trawione jedzenie jest przemieszczane w tej części przewodu pokarmowego. W przypadku błonnika mówi się czasem o „normalizacji wypróżniania”, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS).
Błonnik powoduje powolne wchłanianie glukozy z jelita cienkiego i zapobiega wahaniom jej poziomu we krwi. Dzięki temu nie odczuwamy nagłego, silnego głodu, tak nieprzyjemnego szczególnie u osób odchudzających się.

 

Korzyści:
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi

Dieta bogatobłonnikowa może być pomocna w terapii: miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej hiperlipidemii, czy nadwagi.

  • pomaga w kontroli poziomu cukru u cukrzyków

Dodatek błonnika do diety powoduje, że glukoza jest powoli i stopniowo wchłaniana z jelita cienkiego, co zapobiega nagłym wahaniom jej poziomu we krwi oraz zmniejsza wydzielanie insuliny.

  • usuwa szkodliwe toksyny z organizmu

Błonnik przechodząc przez jelita pomaga usuwać zalegające pomiędzy kosmkami, czyli drobnymi wypustkami pokrywającymi ścianę jelit, resztki jedzenia. Ponadto działa oczyszczająco, wiążąc wolne rodniki (czyli te czynniki, które mogą przyczynić się do powstania nowotworu), toksyny, metale ciężkie, szkodliwe produkty przemiany materii, a następnie usuwaja je z organizmu.

  • pomaga w rozwoju przyjaznych bakterii – probiotyków

Błonnik stymuluje rozwój przyjaznych bakterii (probiotyków). Bakterie te zasiedlają nasz przewód pokarmowy. Są to nasi sprzymierzeńcy – podnoszą naturalną odporność organizmu, zwalczają szkodliwe drobnoustroje – inne bakterie (np. gnilne), grzyby, wirusy, przeciwdziałają biegunkom. Pomagają nam w trawieniu, rozkładają resztki niestrawionych pokarmów. Ich nieobecność w naszym przewodzie pokarmowym skutkuje zaburzeniem trawienia i może przyczynić się do rozwoju niektórych poważnych chorób. Błonnik, który nie jest trawiony przez człowiek, jest doskonałą pożywką dla bakterii probiotycznych. Jego obecność w naszym przewodzie pokarmowym pośrednio przyczynia się na polepszenie funkcjonowania całego organizmu.

Dieta – kiedy zjadam najwięcej błonnika

Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien przyjmować 30 – 40 g błonnika na dobę. W Polsce jego spożycie wynosi przeciętnie 15 g, czyli mniej niż przewidywana norma. Wszystkiemu winna dieta najczęściej uboga w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Chcąc jeść błonnik – wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone: ryż brązowy, zamiast białego, pieczywo ciemne (graham, pełnoziarniste), a nie jasne. Jeżeli zjemy owoc (np. jabłko) ze skórką, dostarczymy organizmowi więcej błonnika. Dużo znajduje się go w otrębach, fasolach czy owocach suszonych.

Błonnika nie ma natomiast na pewno w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie, rybach, jajach, przetworach mlecznych. Nie znajdziemy go w margarynie, maśle, olejach, ani innych tłuszczach.

Suplementy – czyli błonnik w aptece

Co z osobami, które nie mogą, albo zwyczajnie nie lubią jeść ciemnego pieczywa, brązowego ryżu czy dużych ilości warzyw i owoców? Czy istnieje inny sposób na przyjmowanie błonnika? Oczywiście, że tak. Z pomocą przychodzi apteka, w której można znaleźć szeroką gamę preparatów błonnika. Dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek lub proszku o różnych smakach – np. cytrynowym, malinowym czy jabłkowym. Preparaty te zawierają błonnik uzyskiwany z różnych roślin – np. jabłek, marchwi, babki płesznik, buraków czy kaktusa Opuntia ficus-indica. Błonnik znajduje się też w preparatach złożonych – razem z ekstraktem z zielonej herbaty, chromem, witaminami lub probiotykami. Każdy niezależnie czy sięga po błonnik po to by schudnąć, zlikwidować zaparcia, czy też z innych powodów, znajdzie preparat dla siebie.

Czy błonnik może szkodzić

Tak – błonnik może zaszkodzić, gdy będziemy go stosować nierozsądnie i bez umiaru. Spożywany w zbyt dużych ilościach – przekraczających zalecane dzienne spożycie – może wywoływać bolesne wzdęcia brzucha i biegunki. Należy unikać przyjmowania całej dziennej porcji błonnika naraz.

 

O czym należy pamiętać stosując błonnik

Błonnik ma szereg korzystnych działań, ale nie miejmy mylnego wrażenia, że sam w sobie może być lekarstwem na nasze dolegliwości! Nie jest dietą cud, która pozwala na natychmiastowe zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie zastąpi leków w przypadku osób chorych na cukrzycę. Nie obniży natychmiast zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Błonnik stosujmy jako środek wspomagający terapię. Pamiętajmy – on działa, owszem, lecz stopniowo. Na efekty potrzeba odrobiny czasu i cierpliwości. Dbając o własne bezpieczeństwo, zwiększając ilość błonnika w naszej diecie pamiętajmy o:
piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie,
stopniowym zwiększaniu ilości spożywanego błonnika,
przyjmowaniu dziennej porcji błonnika w podzielonych porcjach, zachowaniu co najmniej dwugodzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem leku a błonnikiem, nie stosujmy błonnika, gdy występują wyraźne przeciwwskazania.

 

 

Źródło:

 

domzdrowia.pl – art. mgr farm. Aleksandra Uruszczak

 


Więcej informacji o produkcie TUTAJWięcej informacji o produkcie TUTAJ

GRATIS EBOOK

11 NIEZAWODNYCH SPOSOBÓW NA WALKĘ Z UCZUCIEM GŁODU

 

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Commercial BPM will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.